T-264 Arany, ezüst, drágakő
2024.09.08.
Kedves Gyerekek!
A mostani alkalommal a következő igével szeretnék foglalkozni. „Mert más alapot senki sem rakhat a lerakott alapon kívül, amely a Jézus Krisztus, ha pedig valaki erre az alapra aranyat, ezüstöt, drágaköveket, avagy fát, szénát, szalmát épít mindenkinek a munkája nyilvánvaló lesz, mert az a nap nyilvánosságra hozza, mivelhogy tűzben lepleződik le és hogy kinek milyen a munkája, a tűz teszi próbára (vizsgálja meg).” I.Kor.3:11-13.
A konkrét kérdés ezzel kapcsolatban, hogy miként tudunk aranyat, ezüstöt, drágakövet építeni hívő életünk során? Kezdjük a legfontosabbal, az alappal, hiszen a hétköznapi életben sem tartós az a ház, aminek nincs szilárd alapja. A kőszikla alap az Úr Jézus Krisztus, rajta kívül nincs más. Egyedüli út Isten felé és üdvösség nincs rajta kívül semmiben és senkiben. Aki bűneivel hittel az Úr Jézushoz ment, megtért, átadta élete irányítását Neki, annak biztos alap van a lábai alatt, üdvössége, örök élete van. Az Úr Jézus mondott egy példázatot ezzel kapcsolatban, hogy aki hallgatja őt és megtartja parancsolatait, az olyan emberhez hasonlít, aki sziklára építi házát. Így, ha jön a vihar és az ár, nem fogja azt elsodorni. Tehát, aki Krisztusra építi életét, az megmarad, üdvözül. De erre az alapra többféle módon lehet építkezni. Biztosan ti is láttok különbséget hívő emberek élete, viselkedése, eljárásmódja között. Van olyan, akit szinte alig lehet megkülönböztetni egy világi embertől. Ez azt mutatja számunkra, hogy ki, milyen építőanyagot használ élete során. Mert ez az élet hasonló egy építkezéshez. Fából, szalmabálából is lehet házat építeni, viszont az könnyen a tűz martaléka lehet.
Most vegyük sorba az ige által maradandónak mondott építőanyagokat.
Az első helyen az aranyat említi. Az arany a hitet, hűséget és igazságot, illetve az ember szellemét jelképezi a Bibliában. Pl. az arany próbájához hasonlítja Péter az első levelének 1 rész 7. versében a hit próbáját. Az Úr Jézus elé, amikor állunk, az ítéletkor, az ő szemei olyanok, mint a tűz lángja-ezt tudjuk a Jelenések könyvéből. Ez a tűz fog minket megpróbálni, amikor majd ránk néz. A hit az, hogy amit Isten mond, arra bizalommal ráállunk. Pl. azt mondja nekünk: ne aggodalmaskodjunk, akkor ezzel mit teszünk, amikor bajban, szorult helyzetben vagyunk? Hiszünk és azt mondjuk magunkban, hogy bár, most volna okom aggódni, de az Úrra nézek, és nem félek, rábízom magam? Vagy kétségbe esem, emberekhez rohanok segítségért? Aki ilyen helyzetben Istenre bízza teljes hittel magát, az már aranyból kezd építkezni. A hite egyre inkább megerősödik. Vagy elővehet minket a Kísértő, amikor vétkezünk, hogy látod, nem is vagy te az Úré, nem is tértél meg, mert aki megtért az nem követ el ilyen bűnt. Már megint elbuktál, nem tudtál csendben maradni, amikor kellett volna stb. De ilyenkor a hívő ember nem hallgat a Sátán szavára, hanem rááll az Isten igéjére, ami pl. azt mondja, hogy olyan messze veti el tőlünk vétkeinket, mint amilyen messze van a napkelet a napnyugattól. Azt is említettem, hogy az arany az ember szellemét is jelképezi. Megemlítem, hogy a réz a testet, az ezüst a lelket szimbolizálja. Tehát aki aranyat épít, az a szellem szerint jár. A szellemi emberről többször beszél Pál apostol. A szellemi ember Isten Szellemének vezetése alá rendeli magát és mindent megítél, hogy mi az, ami jó, és mi az, ami rossznak látszik. Szorosan ragaszkodik az Úrhoz, figyel a belső hangra.
Másodszor az ezüstöt említi az ige. Az ezüst a megváltást jelenti a Bibliai szimbólumok között. Ezüstöt kellett vinni a megszámlált Izrael népnek váltságul, engesztelésül, amiből aztán a Szent Sátorhoz a talpakat készítették. A Péter levelében olvashatjuk, hogy nem veszendő dolgon, ezüstön vagy aranyon váltattatok meg atyáitoktól örökölt hiábavaló életetekből, hanem drága véren, a hibátlan és szeplőtelen Bárányén a Krisztusén. Aki elfogadja és tudja, hogy megváltásra szorult bűnös ember vagyok, az ezüstből építkezik. Az ilyen ember mindig alázatos marad, tudja, hogy nincs érdeme, senki és semmi önmagában. Ezzel a lelkülettel van mindenki felé, így hordozza el mások vétkeit és hibáit.
A drágakő a keménységnek és a szilárdságnak a jelképe. Azt olvastam, hogy itt ilyen kövekre kell elsősorban gondolni, mint pl. a gránit, márvány, ami sok templomnak is az építőanyagai. Azt olvashatjuk az 1Péter 5,10-ben: „Ő maga tegyen titeket tökéletesekké, erősekké, szilárdakká, állhatatosakká.” Önmagunktól mi nem vagyunk elég szilárdak, állhatatosak, ilyenné az Úr Jézus formál minket. Aki minden körülmények között az Úrra támaszkodik az szilárd. Az úgy van vele, hogy nem tudom magamtól tökéletesen követni az Urat, gyönge vagyok önmagamban megállni, de van Krisztusom, aki megerősít. Az ilyen ember drágakőből építkezik. Mindenre van erőm a Krisztusban, aki engem megerősít, mondja Pál apostol.
Az Úr adjon benne kegyelmet, hogy minden kedves hallgatóm ilyen értékes építőanyagokat használjon a mindennapokban.
Ámen.